Joanna Kucharczyk-Capiga

W 2007 rozpoczęłam karierę w biznesie jako Konsultant w Mercedes-Benz Polska. Pracowałam w obszarze Customer Care oraz w sprzedaży. Uczestniczyłam jako asesor w projektach Assesment i Development Center. Wdrażałam projekty coachingowe dla pracowników sieci dealerskich.
W 2012 rozpoczęłam pracę w PwC Polska jako Menedżer w Akademii PwC, gdzie kieruję projektami szkoleniowymi i coachingowymi dla klientów zewnętrznych. Jestem autorką i trenerką szkoły coachingu Business Coaching Diploma. Szkoła ma zasięg międzynarodowy.

Należę również do grupy Executive Coachów w PwC. Posiadam doświadczenie w projektowaniu i realizowaniu kompleksowych projektów rozwojowych dla korporacji. Specjalizuję się w Executive i Team Coachingu, zarządzaniu zmianą, komunikacją, zarządzaniu zespołem oraz w mentoringu. Prowadzę procesy coachingowe i szkoleniowe soft skills dla kadry zarządzającej, menedżerów korporacji międzynarodowych i liderów organizacji pozarządowych. Jestem mentorem, jak również assesorem dla coachów ubiegających się o akredytację coachingową ICF i EMCC. Mam również doświadczenie jako wykładowca akademicki oraz prelegent międzynarodowych konferencji m.in. dla Akademia Leona Koźmińskiego, Uniwersytet Warszawski, Warszawski Uniwersytet Medyczny.

  • Professional Certified Coach (PCC) Intrernational Coach Federation
  • European Mentoring & Coaching Council – Business Coach, Master & Team Coach
  • Praktyk NLP
  • Certyfikowany Trener Zmiany
  • Akredytowany Konsultant Belbin Team Roles®

Mercedes-Benz Polska, PwC, General Electric, Ford Polska, Bank BPH, Bank PKO S.A., Bank PKO BP, Millennium, ING, Allianz, TAKEDA, Wydawnictwo G+J, Estee Lauder, EDF, Nestle, Ministerstwo Infrastruktury, Ministerstwo Obrony Narodowej, Akademia Leona Koźmińskiego, Uniwersytet Warszawski, Warszawski Uniwersytet Medyczny.

Doświadczenie zawodowe

0 +

lat pracy jako coach

0 +

lat pracy jako trener

0 +

dni szkoleniowych

0 +

godzin coachingu i mentoringu

Oferta

SesjA mentoringowa

Spotkania z profesjonalnym coachem, które pomogą zdefiniować obszary indywidualnego potencjału i predyspozycji zawodowych i świadomie korzystać ze swoich zasobów.

Sesja Coachingowa

Indywidualne spotkania z mentorem, których celem jest rozwój zawodowy i poszerzanie świadomości siebie w obszarze zmian na zawodowej drodze. Wiedza i doświadczenie mentora są unikalnym zasobem, z którego może skorzystać mentee.

Superwizja

Merytoryczne wsparcie superwizora pozwalające na poszerzanie kompetencji mentorskich poprzez: analizę własnej pracy Mentora, analizę stylu pracy i postawy Mentora, analizę trudnych sytuacji czy kwestii etycznych w trakcie procesu.

Powiązane artykuły