Joanna Kucharczyk-Capiga
W 2007 rozpoczęłam karierę w biznesie jako Konsultant w Mercedes-Benz Polska. Pracowałam w obszarze Customer Care oraz w sprzedaży. Uczestniczyłam jako asesor w projektach Assesment i Development Center. Wdrażałam projekty coachingowe dla pracowników sieci dealerskich.
W 2012 rozpoczęłam pracę w PwC Polska jako Menedżer w Akademii PwC, gdzie kieruję projektami szkoleniowymi i coachingowymi dla klientów zewnętrznych. Jestem autorką i trenerką szkoły coachingu Business Coaching Diploma. Szkoła ma zasięg międzynarodowy.
Należę również do grupy Executive Coachów w PwC. Posiadam doświadczenie w projektowaniu i realizowaniu kompleksowych projektów rozwojowych dla korporacji. Specjalizuję się w Executive i Team Coachingu, zarządzaniu zmianą, komunikacją, zarządzaniu zespołem oraz w mentoringu. Prowadzę procesy coachingowe i szkoleniowe soft skills dla kadry zarządzającej, menedżerów korporacji międzynarodowych i liderów organizacji pozarządowych. Jestem mentorem, jak również assesorem dla coachów ubiegających się o akredytację coachingową ICF i EMCC. Mam również doświadczenie jako wykładowca akademicki oraz prelegent międzynarodowych konferencji m.in. dla Akademia Leona Koźmińskiego, Uniwersytet Warszawski, Warszawski Uniwersytet Medyczny.
- Professional Certified Coach (PCC) Intrernational Coach Federation
- European Mentoring & Coaching Council – Business Coach, Master & Team Coach
- Praktyk NLP
- Certyfikowany Trener Zmiany
- Akredytowany Konsultant Belbin Team Roles®
Mercedes-Benz Polska, PwC, General Electric, Ford Polska, Bank BPH, Bank PKO S.A., Bank PKO BP, Millennium, ING, Allianz, TAKEDA, Wydawnictwo G+J, Estee Lauder, EDF, Nestle, Ministerstwo Infrastruktury, Ministerstwo Obrony Narodowej, Akademia Leona Koźmińskiego, Uniwersytet Warszawski, Warszawski Uniwersytet Medyczny.
Doświadczenie zawodowe
lat pracy jako coach
lat pracy jako trener
dni szkoleniowych
godzin coachingu i mentoringu
Oferta
SesjA mentoringowa
Spotkania z profesjonalnym coachem, które pomogą zdefiniować obszary indywidualnego potencjału i predyspozycji zawodowych i świadomie korzystać ze swoich zasobów.
Sesja Coachingowa
Indywidualne spotkania z mentorem, których celem jest rozwój zawodowy i poszerzanie świadomości siebie w obszarze zmian na zawodowej drodze. Wiedza i doświadczenie mentora są unikalnym zasobem, z którego może skorzystać mentee.
Superwizja
Merytoryczne wsparcie superwizora pozwalające na poszerzanie kompetencji mentorskich poprzez: analizę własnej pracy Mentora, analizę stylu pracy i postawy Mentora, analizę trudnych sytuacji czy kwestii etycznych w trakcie procesu.